Miegas yra svarbiausia!
Ilgas ir geras miegas yra vaiko emocinės sveikatos pagrindas. Miego trūkumas sukelia dirglumą, padidina streso hormonų, silpnina atmintį ir kenkia gebėjimui mokytis. Nuolatinė miego stoka gali išsivystyti į nerimo sutrikimus ir depresiją.
Vaikai, kurie nuolatos turi galimybę kokybiškai išsimiegoti yra kūrybiškesni, ilgiau išlaiko dėmesį ir geriau atlieka duotas užduotis, jiems lengviau surasti pozityvius sprendimus probleminėse situacijose, lengviau įsimena naują informaciją, išlieka energingesni visą dieną ir net lengviau bendrauja su bendraamžiais.
Fiziniai požymiai, kad vaikui trūksta miego:
- sunkiai atsibunda ryte;
- pažadintas užmiega vėl, todėl reikia žadinti iš naujo;
- nuolatos pastebimas žiovulys ir nuovargis dienos eigoje;
- noras pasyviai leisti laiką, net jeigu tai reiškia atsiskyrimą nuo bendrų veiklų šeimoje ar grupėje;
- susilpnėjęs regėjimas;
- didesnis poreikis saldumynams.
Emociniai ir kognityviai požymiai:
- motyvacijos ir dėmesio trūkumas kasdieninėms užduotims;
- užmaršumas;
- sunkiai įsimena naują informaciją;
- dirglumas, impulsyvumas ir nuotaikų kaita;
Trumpalaikis rutinos pasikeitimas (pvz. atostogos, svečiai ar nakvynė pas draugus) neturi ilgalaikės įtakos gyvenimo kokybei, tačiau nuolatos neišsimiegantis vaikas ilgainiui ima jausti emocinį ir fizinį išsekimą, todėl miego kokybe būtina rūpintis visais įmanomais būdais.
Čiužinys gali arba padėti arba pakenkti kokybiškam vaiko miegui.
Naujagimiai (iki 6 mėn. amžiaus) turi miegoti ant ypatingai laidžių orui čiužinukų, nes taip sumažinama uždusimo įskniaubus rizika (kol mažylis negali pakelti galvytės), todėl jiems tinkamiausios sudėtys su kokoso pluoštu, arklio plaušu, specialiu Labyrinth paviršiumi ar vilna. Paprastai pirmieji čiužinukai gaminami 60×120 cm matmens ir tarnauja iki 2-3 metukų amžiaus.
Kadangi augančio vaiko atramos sistema tik formuojasi, svarbi yra stangri atrama čiužinio branduolyje, kuri prilaiko stuburą tiesioje padėtyje ir neleidžia netinkamo išlinkimo miego metu. Jeigu vaikas negali ar nenori miegoti ant stangraus čiužinuko rekomendacija yra rinktis minkštą miegojimo paviršių (arba antčiužinį) 3-6 cm, o atramą stuburui sukurti gilesniuose sluoksniuose esančio branduolio pagalba – taip nesukuriama apkrova stuburui ir tuo pačiu išsaugoma miego kokybė. Paprastai išaugdami kūdikio lovelę vaikai nepatiria sunkumų priprasti prie naujo stangraus čiužinuko, nes pirmieji čiužinukai yra dar kietesni – kokosiniai arba su kokoso pluoštu sudėtyje.
Pagal higienos normas čiužiniai ikimokyklinio amžiaus vaikams negali būti žemesni negu 7 cm ir atitikti vaiko ūgį. Rekomenduojama, kad čiužinys būtų bent 15-20 cm ilgesnis negu vaiko ūgis.
Dažniausi vaikiškų čiužinių dydžiai yra:
- 80×160 cm – toks čiužinukas yra tinkamas iki pradinės mokyklos ir dažniausiai dalyje pradinių klasių (priklausomai nuo vaiko ūgio);
- 80×180 cm – šio ilgio dažniausiai pakanka vaikinams iki 13-15 metų ir iki pilnamestystės daugumai mergaičių;
- 90×200/190 cm – šis matmuo patogiausias mėgstantiems kartu su vaiku vakare paskaityti pasaką.
Renkantis čiužinį vaikiškai lovai, daugeliu atveju svarbu atkreipti dėmesį ar lovoje nėra apsaugos nuo iškritimo: dažnai apsauga nuo iškritimo padaroma labai žema ir neįmanoma įdėti aukštesnio negu 12 cm čiužinuko. Į vaikiškas loveles su stalčiais papildomam čiužinukui dažniausiai tinka tik iki 10 cm čiužinukai.
Paprastai vaikiški čiužinukai tarnauja žymiai ilgiau nei suaugusiųjų (žinoma, taip yra dėl itin mažo naudotojo svorio), tačiau higienos sumetimais čiužinį rekomenduojama keisti kas 5-7 metus.
Žinoma, suprantame, kad visos erdvės ir poreikiai skiriasi, todėl su meile ir atidumu gaminame visų dydžių, aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkančius čiužinukus vaikams. Išsirinkite: https://ciuziniaievive.lt/product-category/vaikiski/